شرایط ثبت‌نام لاستیک دولتی در سال 1403 چه هستند؟

وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغیه جدیدی را برای ثبت‌نام لاستیک دولتی در سال 1403 منتشر کرد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغیه جدیدی را برای ثبت‌نام لاستیک دولتی در سال 1403 منتشر کرد. براساس ابلاغیه جدید وزارت صمت، برای تایرهای رینگ ۱۳ و ۱۴، فقط در سال، چهار حلقه تایر با یک کد ملی، شماره شاسی و موتور عرضه صورت می‌گیرد. این ابلاغیه توسط دفتر صنایع شیمیایی و پلیمری وزارت صمت منتشر شده است. با دیجی ماشین در ادامه مطلب همراه باشید تا شرایط جدید ثبت‌نام و خرید لاستیک دولتی را بررسی کنیم.

ابلاغیه جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت به شرح زیر است:

با عنایت به بررسی به عمل آمده از گزارش بازرسی تایر سواری اخذ شده از سامانه گزارشهای سفارشی تایر خواهشمند است دستور فرمایید موارد ذیل در سامانه اعمال گردد:

برای تایر رینگ ۱۳ و ۱۴ ثبت سند خرده فروشی به یک کد ملی شماره شاسی شماره موتور، محدود به چهار حلقه به مدت یک سال شود.

پس از اعمال قاعده شفافیت ۸۰ درصد در طول یک هفته برای توزیع تایر توسط نقش عمده فروش، برخی از فعالان برای برداشتن این مانع با نقش خرده فروش و یا فروشگاه اینترنتی در سامانه فعالیت می‌نمایند. این افراد مطابق با فایل پیوست از ثبت توزیع کالا در سامانه جامع خودداری می‌کنند. از این رو لازم است برای نقش خرده فروش و فروشگاه اینترنتی نیز قاعده مذکور (تبصره «ت» بند «ب»، بخش «ج» صورت‌جلسه) اعمال شود.

جدول قیمت لاستیک ایرانی در بازار، خرداد 1403:

قیمت لاستیک ایران تایر:

سایز قیمت هر حلقه (تومان)
۱۳ ۱،۶۵۰،۰۰۰
۱۴ ۱،۵۰۰،۰۰۰
۱۵ ۱،۶۰۰،۰۰۰
۱۶ —–
۱۷ —–
۱۸ —–
۱۹ —–

 

قیمت لاستیک بارز:

سایز قیمت هر حلقه (تومان)
۱۳ ۱،۸۵۰،۰۰۰
۱۴ ۱،۸۵۰،۰۰۰
۱۵ ۲،۲۰۰،۰۰۰
۱۶ ۲،۱۰۰،۰۰۰
۱۷ ۲،۱۵۰،۰۰۰
۱۸ ۲،۳۵۰،۰۰۰
۱۹ —–

 

قیمت لاستیک کویرتایر:

سایز قیمت هر حلقه (تومان)
۱۳ ۱،۸۰۰،۰۰۰
۱۴ ۱،۴۵۰،۰۰۰
۱۵ ۲،۱۰۰،۰۰۰
۱۶ ۱،۸۰۰،۰۰۰
۱۷ ۲،۱۲۰،۰۰۰
۱۸ ۲،۱۰۰،۰۰۰
۱۹ —–

 

قیمت لاستیک یزدتایر:

سایز قیمت هر حلقه (تومان)
۱۳ ۱،۷۵۰،۰۰۰
۱۴ ۱،۸۰۰،۰۰۰
۱۵ ۲،۳۰۰،۰۰۰
۱۶ ۱،۷۰۰،۰۰۰
۱۷ ۲،۰۰۰،۰۰۰
۱۸ —–
۱۹ —–

 

قیمت لاستیک گلدستون:

سایز قیمت هر حلقه (تومان)
۱۳ ۱،۳۷۵،۰۰۰
۱۴ ۱،۲۰۰،۰۰۰
۱۵ ۱،۲۰۰،۰۰۰
۱۶ —–
۱۷ —–
۱۸ —–
۱۹ —–

 

ثبت‌نام لاستیک دولتی

برای ثبت‌نام لاستیک دولتی چه باید کرد؟

رانندگان خودروهای شخصی و خودروهای عمومی این امکان را دارند تا لاستیک را با نرخ دولتی بخرند. برای ثبت‌نام لاستیک دولتی دو راه اینترنتی و حضوری پیش‌روی شما قرار دارد. در روش حضوری شما به صورت شخصی لاستیک را تحویل می‌گیرید، در حالی که در روش اینترنتی لاستیک‌ها برای شما از طریق پست ارسال خواهد شد.

 

روش حضوری خرید لاستیک دولتی

برای خرید لاستیک دولتی به روش حضوری باید مستقیما به نمایندگی‌های شرکت‌های تایرسازی داخلی مراجعه کرد. بهتر است قبل از مراجعه حضوری برای خرید لاستیک دولتی با نمایندگی‌ها تماس گرفت. نشانی و تلفن نمایندگی‌ها در سایت شرکت‌های تایرسازی قابل مشاهده است.

روش اینترنتی خرید لاستیک دولتی

راحت‌ترین روش خرید لاستیک دولتی ثبت نام در سایت فروش آنلاین است. ثبت نام در سایت‌های فروش آنلاین هر روز در ساعات مشخصی و به طور معمول ابتدای روز انجام می‌شود. پس از خرید، بارگذاری مدارک و واریز وجه، لاستیک‌ها به آدرس اعلام شده ارسال می‌شود. همچنین برای تهیه لاستیک دولتی می‌توان به سایت جامع تجارت به نشانی kala.ntsw.ir مراجعه کرد. مدارک لازم خرید لاستیک دولتی شامل کارت ملی مالک خودرو، کارت خودرو و برگ سبز خودرو هستند.

 

سهمیه لاستیک دولتی برای هر خودرو در سال چقدر است؟

سهمیه لاستیک هر خودرو در سال دو حلقه (حضوری) و چهار حلقه (اینترنتی) است.علاوه بر قیمت لاستیک، ۹ درصد هم به عنوان مالیات بر ارزش افزوده به فاکتور خریدتان اضافه می‌شود و در صورت خرید اینترنتی، هزینه پست را هم باید پرداخت کنید. قیمت‌ها مقطوع است و نمایندگی‌ها نمی‌توانند لاستیک دولتی را با قیمتی بیشتر از قیمت مصوب به شما بفروشند.

 

مزایای ثبت‌نام لاستیک دولتی چیست؟

ثبت نام لاستیک دولتی با شماره ملی هر فرد امکان‌پذیر است. از این رو تعداد حلقه‌های خریداری شده به‌طور خودکار روی سیستم ثبت خواهد شد و فرد نمی‌تواند بیش از ۴ حلقه لاستیک بخرد. البته عمر مفید لاستیک خودروهای سواری معمولا بیش از یک سال است و بعید است فردی به خرید بیش از ۴ حلقه لاستیک برای خودرویش نیاز پیدا کند.

قیمت لاستیک در سال ۱۴۰۲ با افزایش قابل توجهی همراه شده است. حتی در برهه‌ای کمبود لاستیک باعث شد صاحبان خودرو برای خرید لاستیک با مشکل مواجه شوند. از این رو تقاضا برای خرید لاستیک دولتی که با قیمت مقرون به صرفه‌تری توزیع می‌شود بیشتر از هر زمان دیگری است.

 

آیا خرید آنلاین لاستیک دولتی متوقف شده است؟

خرید لاستیک دولتی به دو روش حضوری و اینترنتی انجام می‌شود. در آذرماه امسال خبرهایی در خصوص توقف فروش اینترنتی لاستیک منتشر شد که رئیس جدید انجمن صنفی صنعت تایر ایران این تصمیم را موقتی اعلام کرد. او در ادامه گفت: چند روزی میزان خرید به اندازه‌ای بود که ظرفیت پست برای آن کافی نبود. بنابراین فروش اینترنتی بسته شد که بعد از جابه‌جایی خریدهای قبلی، سایت دوباره باز خواهد شد.

پیش از این اتاق اصناف ایران اعلام کرده بود تمامی فعالان صنف عمده و خرده فروشی لاستیک می ‌ایست کد نقش بگیرند. بر همین اساس در زمان فروش تایر سواری به مصرف‌کننده نیاز است شماره شاسی و شماره موتور خودرو نیز از خریدار دریافت و در سند خرده فروشی ثبت شود. کد نقش کد شناسایی است که به تمام واحدهای اقتصادی که در زنجیره تجارت فعالیت می‌کنند اختصاص داده می‌شود.

ثبت‌نام لاستیک دولتی

با وجود آنکه برخی برای اطمینان بیشتر سعی می‌کنند خرید خود را به صورت حضوری انجام دهند اما سختی‌های مراجعه حضوری باعث شده که بخش دیگری از افراد به خرید اینترنتی تمایل بیشتری نشان دهند.

روش ثبت‌نام اینترنت لاستیک دولتی سریع‌تر بوده و می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز برای این کار اقدام کنید. ثبت‌نام لاستیک دولتی کویر، بارز و… از طریق وب‌سایت رسمی هر تولیدکننده انجام می‌شود و اطلاعات بیشتر می‌توانید به ‌وب‌سایت‌های هر کدام از تولیدکنندگان تایر مراجعه کنید.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا