قیمت خودروهای چینی کارکرده در روسیه طی یک‌سال دو برابر شد!

بروز انحصار در روسیه سبب شده است تا قیمت خودروهای چینی کارکرده در بازار این کشور طی یک‌سال دوبرابر شود!

بازار خودرو روسیه از زمان آغاز جنگ این کشور با اوکراین،‌ مورد تحریم قرار گرفته است. برندهای بزرگ خودروسازی جهان از این کشور مهاجرت کرده‌اند و در نتیجه اکنون چینی‌ها به فرمانروای بازار خودرو روسیه تبدیل شده‌اند. بروز انحصار در روسیه سبب شده است تا قیمت خودروهای چینی کارکرده در بازار این کشور طی یک‌سال دوبرابر شود! شرایطی که مشابه آن را مدت‌ها پیش در بازار کشورمان تجربه کرده‌ایم!

به گزارش روزنامه‌های روسی، قیمت یک خودرو چینی کارکرده طی سال 2023 به میزان 102 درصد افزایش یافت. در حال حاضر خرید هر خودرو چینی کارکرده به طور متوسط 1.8 میلیون روبل برای مشتریان روسی هزینه دارد که معادل تقریبی یک میلیارد و 115 میلیون تومان می‌شود. این موضوع برای روس‌ها تازگی دارد اما ما در کشورمان شاهد چندبرابر شدن قیمت خودروهای چینی طی مدت کوتاهی بوده‌ایم. به طور مثال نسخه‌های کارکرده خودروهایی همچون چری تیگو 5 و جک S5‌ که در میانه دهه 1390 با قیمت تقریبی 100 میلیون تومان فروخته می‌شدند،‌ اکنون حدود یک میلیارد تومان قیمت دارند. به عبارتی قیمت این خودروها در کمتر از 5 سال،‌ 10 برابر شده است.

بررسی دقیق‌تر قیمت خودروهای چینی کارکرده در بازار روسیه

تحلیل‌گران روسی به صورت جزئی نیز افزایش قیمت خودروهای هر برند را بررسی کرده‌اند. در بررسی تحلیل‌گران مشخص شده است که خودروهای برند جیلی بیشترین میزان افزایش قیمت را داشته‌اند. جیلی از جمله برندهای معتبر چینی در صنعت خودرو است و طبیعی است که مشتریان روس تمایل بیشتری به خرید خودروهای این برند معتبر داشته باشند. خرید یک خودرو کارکرده از برند جیلی در سال 2022 برای مشتریان روس 925000 روبل (572 میلیون تومان) هزینه داشت، در حالی که مشتریان روس هم‌اکنون برای خرید خودروهای کارکرده چینی از برند جیلی باید 1.7 میلیون روبل (یک میلیارد و 50 میلیون تومان) بپردازند. این تغییر قیمت بی‌سابقه،‌ افزایش 86 درصدی را در بهای خودروهای کارکرده جیلی نشان می‌دهد.

قیمت خودروهای چینی کارکرده

در رده‌های دوم و سوم خودروهای چانگان و چری قرار دارند. محصولات دست دوم چانگان طی سال گذشته افزایش قیمت 79 درصدی را تجربه کرده‌اند. محصولات چری نیز با افزایش قیمت 47 درصدی در جایگاه سوم قرار دارند. خرید هر دستگاه از خودروهای کارکرده چانگان یا چری در حال حاضر حدود 2.5 میلیون روبل برای مشتریان روس هزینه دارد. پس از این دو برند، محصولات هاوال با 10 درصد و اکسید با 4 درصد افزایش قیمت قرار گرفته‌اند.

نگاهی به مدل‌های محبوب در بازار

تحلیل‌گران در بخش دیگری از گزارش خود به بررسی میزان افزایش قیمت مدل‌های محبوب پرداخته‌اند. قیمت جیلی امگرند EC8 کارکرده تنها در طول یکسال بیش از 400 درصد افزایش پیدا کرده و از 150000 به 755000 روبل رسیده است. چانگان ریتون دیگر مدل محبوب چینی در بازار خودرو روسیه است که طی سال گذشته افزایش قیمت 231 درصدی را تجربه کرده و بهای آن از 785000 تا 2.6 میلیون روبل رسیده است. در رتبه سوم افزایش قیمت نیز چانگان ایدو قرار دارد که بهای آن از 520 هزار روبل به 1.4 میلیون روبل رسیده است که این تغییر افزایش قیمت 163 درصدی را نشان می‌دهد. همچنین گران‌ترین مدل‌ها در بازار خودروهای صفرکیلومتر،‌ محصولات چری و جیلی هستند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا