فردا 511 به خط تولید بازگشت، عرضه مجدد خودرو از مد افتاده چینی

فرداموتورز پس از دو سال وقفه، سدان اقتصادی خود یعنی فردا 511 را به خط تولید بازگرداند.

فرداموتورز پس از دو سال وقفه، سدان اقتصادی خود یعنی فردا 511 را به خط تولید بازگرداند. این خودرو هم‌اکنون با قیمت جدید و شرایط فروش اقساطی در اختیار مشتریان قرار گرفته است. آخرین عرضه سدان 511 توسط فرداموتورز به سال 1400 باز می‌گردد که در آن زمان هم استقبال مناسبی از این خودرو به عمل نیامد.

این خودرو در جریان نمایشگاه‌های مختلف خودرو در غرفه فردا موتورز حضور داشت. با این حال برنامه فرداموتورز برای عرضه آن دقیق نبود. چند بار نام این خودرو تغییر کرد و پسوند یا پیشوندهایی به اسم آن افزوده شد. همچنین در بازه‌ای از زمان، فردا موتورز تصمیم داشت تا این خودرو را با گیربکس دستی به بازار بفرستد.

فردا 511

فردا 511 در حقیقت خودرویی قدیمی از محصولات چانگان است که با نام چانگان آلسوین شناخته می‌شود. عرضه این خودرو در سال 2021 برای بازار چین خاتمه یافت. از این رو تنها بازارهای صادراتی چینی‌ها میزبان این خودرو هستند. به عبارتی با خودرویی از مد افتاده و قدیمی مواجه هستیم که چینی‌ها دیگر سوار آن نمی‌شوند و برای فروش در بازارهای ضعیف‌تر مناسب است.

نگاهی به فردا 511

فردا 511 در واقع دومین نسل از چانگان آلسوین به حساب می‌آید. نسل نخست این خودرو به عنوان یک کپی بدقواره از مزدا 3 در سال 2009 معرفی شد و تا سال 2013 عرضه می‌شد. پس از آن نوبت به نسل دوم چانگان آلسوین رسید تا بازهم از نسل دوم مزدا 3 کپی برداری شود. با این حال چانگان در نسل سوم آلسوین به اصول طراحی مستقل خود دست یافت و خودرویی متفاوت از مزدا 3 به تولید رساند. البته نسل سوم این خودرو به عنوان یک فیس‌لیفت اساسی از نسل دوم شناخته می‌شود که در سال 2017 به بازار عرضه شد. این خودرو تا سال 2021 برای بازار چین به تولید رسید و پس از آن با مدلی دیگر جایگزین شد. البته روند عرضه قطعات برای مونتاژ آن در دیگر کشورها و همچنین صادرات آلسوین ادامه دارد.

چانگان آلسوین با موتورهای 1.3 و 1.5 لیتری به تولید می‌رسد که خوشبختانه نسخه‌های قوی‌تر این خودرو با موتور 1.5 لیتری به بازار ایران رسیدند. این پیشرانه حداکثر 106 اسب‌بخار قدرت و 135 نیوتن‌متر گشتاور آزاد می‌کند. گیربکس پنج سرعته دوکلاچه نیز وظیفه انتقال قدرت به محور جلو را در این خودرو برعهده دارد. مصرف سوخت ترکیبی این خودرو، 6.4 لیتر در صد کیلومتر عنوان شده است. این خودرو از استاندارد عدم آلایندگی یورو 5 پیروی می‌کند.

نسل دوم چانگان آلسوین
نسل دوم چانگان آلسوین، یک کپی ناشیانه از مزدا 3 معروف

ترمزهای فردا 511 در جلو از نوع دیسکی و در عقب از نوع کاسه‌ای هستند. همچنین این خودرو به سیستم کنترل پایداری و سیستم کمک به حرکت در سربالایی نیز مجهز است. سانروف، دوربین دنده عقب، فرمان برقی، کنترل سیستم صوتی از روی فرمان، آینه های جانبی تاشو برقی، سیستم تهویه الکترونیکی، چراغ روشنایی در روز و سنسور پارک عقب از دیگر تجهیزات این خودرو به شمار می‌آیند.

چرا فردا 511 در حال حاضر ارزش خرید ندارد؟

با توجه به شرایطی که به آن اشاره کردیم، هر لحظه ممکن است تولید قطعات چانگان آلسوین متوقف شود. پس از توقف تولید قطعات یدکی، مونتاژ این خودرو در بازارهای دیگر نظیر ایران و روسیه نیز متوقف خواهد شد. در مرحله بعد، مالکین فردا 511 صاحب خودرویی هستند که کمتر کسی به خرید آن علاقه دارد. این مساله را هم‌اکنون در مورد خودروهای لیفان و محصولات قدیمی چری به خوبی می‌بینیم.

حتی در زمان حال نیز تامین قطعات برای خودروهای چینی به دردسری برای مالکان آن‌ها تبدیل شده است. پس به راحتی می‌توان حدس زد که توقف تولید یک خودرو، چه پیامدی برای مالکان آن خودرو در بازارهای دیگر دارد. توجه به این نکته ضروری است که خودروهای چینی همانند خودروهای ژاپنی یا کره‌ای عرضه گسترده‌ای در سطح جهان ندارند. بنابراین یافتن قطعات یدکی آن‌ها پس از پایان تولید یک دردسر بزرگ برای مالکان به حساب می‌آید.

نسل دوم چانگان آلسوین

فردا موتورز در حال حاضر قیمت فردا 511 را معادل 790 میلیون تومان اعلام کرده است. بنابراین با خودرویی مواجه هستیم که از نزدیک‌ترین رقیب آن یعنی جک J4، 25 میلیون تومان گران‌تر است. مشتریان در حال حاضر می‌توانند بدون محدودیت نسبت به خرید نقد یا اقساط جک J4‌ اقدام کنند. همچنین مشتریان می‌توانند با پرداخت مبلغ 800 میلیون تومان به صورت نقدی، تارا اتوماتیک را از بازار آزاد خریداری کنند. خودرویی که بسیار محبوب است و البته مشکلات مختلف فردا 511 در مورد آن وجود ندارند.

در نهایت آخرین دلیل عدم موفقیت فردا 511 در کشورمان، شبکه محدود فروش و خدمات پس از فروش فرداموتورز است. این شرکت هنوز در سراسر ایران نمایندگی فعال ندارد که همین مساله به فروش کمتر و ضعیف‌تر محصولات این خودروساز منجر شده است.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا