پوتین بزرگ‌ترین نمایندگی فروش خودرو در روسیه را تصاحب کرد

رئیس جمهور روسیه بزرگ‌ترین گروه نمایندگی فروش خودرو در این کشور را تحت مدیریت دولت قرار داد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بزرگ‌ترین گروه نمایندگی فروش خودرو در این کشور به نام رولف را تحت مدیریت موقت دولت قرار داد. رولف متعلق به یک شرکت مستقر در قبرس، توسط تاجر روسی سرگئی پتروف تاسیس شده است. این تصمیم دولت روسیه به عنوان “مصلحت اقتصادی” توجیه شده است، اما بنیانگذار این شرکت معتقد است که این اقدام دائمی خواهد بود و وجهه روسیه را به عنوان مقصدی امن برای سرمایه‌گذاران خدشه‌دار خواهد کرد.

این اقدام جدیدترین نمونه از مصادره دارایی‌های خصوصی توسط دولت روسیه به شمار می‌رود، اما برای اولین بار است که یک کسب‌وکار بزرگ و شناخته‌شده روسی توسط کرملین تصاحب می‌شود. قبلا این تصاحب‌ها عمدتا شامل شرکت‌های خارجی بود که بسیاری از آ‌ن‌ها در تحریم روسیه به رهبری آمریکا به دلیل حمله به اوکراین دست داشتند.

بزرگترین نمایندگی فروش خودرو در روسیه

رولف، یکی از نمایندگی‌های پیشگام فروش خودرو پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، دارای مجموعه‌ای شامل بیش از ۳۰ برند خودرو در ۵۹ نمایشگاه است. به گفته اینترفکس، این نمایندگی‌ها در مجموع حدود ۱۰۰ هزار خودرو در سال ۲۰۲۲ به فروش رسانده‌اند.

با وجود تاکید دولت روی موقتی بودن این انتقال مالکیت، پتروف گفته است: “مدیریت موقت به معنای دائمی است و همه ما این را می‌دانیم. بانکداران قبلا به ما گفته‌اند که شما تحت مدیریت خارجی قرار خواهید گرفت.”

فروش خودرو

پتروف پیش از این نیز اختلافاتی با مقامات روسی داشته است. او دولت روسیه را به دخالت در توزیع مجدد دارایی در این کشور متهم کرده است. او در حال حاضر در اتریش اقامت دارد. پتروف عضو گروه کوچکی از بازرگانان بود که در سال ۲۰۱۴ در واکنش به الحاق شبه جزیره کریمه، نامه‌ای را در محکومیت پوتین امضا کرد.

در سال ۲۰۱۹، رولف به خرید سهام با قیمت بالا و انتقال دارایی‌ها به خارج از کشور متهم شد؛ اتهامی که پتروف آن را رد کرد. سپس حکم بازداشت این تاجر صادر شد و یکی از مدیران ارشد این گروه به اتهام مشارکت در معامله به هشت سال و نیم زندان محکوم شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا