تاریخچه کیا سورنتو از گذشته تاکنون، کراس‌اوور محبوب کره‌ای

کیا سورنتو را می‌توان یکی از محبوب‌ترین کراس‌اوورهای کره‌ای حال حاضر در بازار ایران و جهان دانست. این کراس‌اوور به واسطه قابلیت‌های فنی، طراحی زیبا و همچنین امکانات مناسب مورد توجه مشتریان در کشورهای مختلف قرار دارد. سورنتو در ایران نیز حضور پررنگی دارد و مشتریان ایرانی علاقه بسیاری به خرید این خودرو دارند. از این رو در مطلب امروز از دیجی ماشین، به بررسی تاریخچه کیا سورنتو پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

۱۹۹۳

دوران پیش از سورنتو: دهه نود میلادی

کیا با سابقه ساخت شاسی ‌بلندهای نیمه‌شهری آسیا روکستا و رتونا، مدل اسپورتیج را با همکاری مزدا تولید کرد که عرضه موفقیت‌‌آمیزی داشت.

۲۰۰۲

نسل اول (BL)

کیا سورنتو که بر پایه پلتفرم نسل اول هیوندای سانتافه ساخته شد، اولین شاسی‌بلند اندازه متوسط شرکت کره‌ای لقب گرفت. این مدل با ظاهری محافظه‌کارانه‌تر نسبت به سانتافه و به کمک پیشرانه‌های چهار و شش سیلندر ساخت هیوندای، تعداد مشتریان قابل قبولی را جذب کرد.

نسل اول کیا سورنتو

۲۰۰۷

فیس‌لیفت نسل اول کیا سورنتو

در سال 2007 اولین فیس‌لیفت اساسی سورنتو صورت گرفت. تمرکز این به‌روزرسانی روی گرافیک چراغ‌ها، ظاهر جلوپنجره و بهبود ایمنی خودرو بود؛ چون علاوه بر قدیمی شدن ظاهر آن، ایمنی نسبتاً پایین سورنتو نقطه ضعف بزرگی برای این مدل محسوب می‌شد. اکثر سورنتوهای وارداتی به ایران در آن زمان از سری فیس‌لیفت نسل اول بودند.

۲۰۰۹

نسل دوم (XM)

دومین نسل کیا سورنتو در سال 2009 عرضه شد. در این مدل که از زبان طراحی جدید کیا بهره می‌برد، برای اولین بار شاهد جلوپنجره ببر کیا روی یک نسخه از سورنتو بودیم. نسل دوم هم به پیشرانه‌های ۴ و ۶ سیلندر مجهز بود و ایمنی آن به طور قابل توجهی بهبود یافت. این مدل در کشورهای روسیه، قزاقستان، آمریکا، مالزی و کره جنوبی تولید شد.

نسل دوم کیا سورنتو

۲۰۱۲

فیس‌لیفت نسل دوم

در سال ۲۰۱۴ سورنتو به طور جزئی به‌روزرسانی شد. بیشترین تغییرات این فیس‌لیفت در چراغ‌های عقب اعمال شدند، اگرچه برخی جزئیات داخلی و خارجی نیز تغییر کردند. هر دو مدل قبل و بعد از فیس‌لیفت این نسل در بازار ایران عرضه شدند.

۲۰۱۴

نسل سوم (UM)

نسل سوم کیا سورنتو طراحی جسورانه‌تر و مدرن‌تری نسبت به نسل قبلی خود داشت. انحناهای بیشتر این مدل، آن را از نسل‌های قبلی با ظاهر محافظه‌کارانه متمایز کرده بود. این نسل در نسخه‌های مختلفی عرضه شد و امکانات رفاهی و ایمنی آن بهبود پیدا کرد. همچنین نسل سوم سورنتو با افزایش طول 1۴ سانتی‌متری، بزرگتر از نسل قبلی خودش بود.

Third generation (UM; 2014)

۲۰۱۷

فیس‌لیفت نسل سوم کیا سورنتو

تمرکز فیس‌لیفت نسل سوم سورنتو روی جلوپنجره، گرافیک چراغ‌ها و سپر جلو بود. این مدل در ابتدا وارد ایران شد، اما متاسفانه واردات آن پس از مدتی متوقف شد و به همین دلیل نسخه‌های فیس‌لیفت نسل سوم آن در ایران کم‌یاب هستند. سورنتو در این دوره آمار فروش عالی را در آمریکای شمالی ثبت کرد.

۲۰۲۰

نسل چهارم (MQ4)

نسل چهارم سورنتو قرار بود در نمایشگاه ژنو 2020 رونمایی شود، اما همه‌گیری کرونا برنامه‌های کیا را به هم ریخت. به همین دلیل این مدل به صورت آنلاین معرفی شد. در طراحی ظاهری نسل جدید سورنتو از برادر بزرگش تلوراید الهام گرفته شده بود و به لطف پیشرانه‌هایی با حجم کمتر، مصرف سوخت آن به شدت کاهش یافت. نسخه هیبریدی نسل چهارم سورنتو نیز عرضه شده است.

Fourth generation (MQ4; 2020)

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا