با بهترین خودروهای آفرود در ایران آشنا شوید

از چند سال پیش طبیعت‌گردی علاقمندان زیادی در ایران پیدا کرده است، در مطلب امروز به معرفی بهترین خودروهای آفرود خواهیم پرداخت.

از چند سال پیش طبیعت‌گردی با خودروهای آفرود علاقمندان زیادی در ایران پیدا کرده است، اما یکی از ملزومات این کار در اختیار داشتن خودروی مناسب است. به همین دلیل، امروزه عده زیادی به دنبال بهترین خودروهای آفرود در بازار ایران هستند. در این مطلب از دیجی ماشین، چند مورد از بهترین خودروهای آفرود در ایران را به شما معرفی خواهیم کرد.

در این فهرست گزینه‌های نسبتاً پرتعداد در بازار گنجانده شده‌اند. دسترسی به قطعات خودروهای آفرودی و تعمیرکار ماهر برای آن‌ها اهمیت زیادی دارد، بنابراین مدل‌های خیلی قدیمی مثل جیپ و لندروور در این لیست جایی ندارند.

دلیل عدم حضور مدل‌های چینی در این فهرست، تازه وارد بودن آن‌ها در بازار ایران است. چون یکی از مولفه‌های اصلی برای بررسی یک خودروی آفرودی دوام بالا و توانایی کارکردن چندساله در شرایط سخت می‌باشد که آفرودرهای چینی بازار ایران هنوز چنین شاخصه‌هایی را ندارند.

۱. نیسان پاترول، شماره یک بهترین خودروهای آفرود در ایران

نسل سوم نیسان پاترول که طی سال‌های ۱۳۶۶ تا ۱۳۸۲ توسط پارس خودرو مونتاژ می‌شد، یک خودروی لوکس و پراستفاده در نهادهای دولتی بود. اما پاترول اکنون یک گزینه آفرودی ارزان و اقتصادی محسوب می‌شود.

نسخه‌های دو درب پاترول به پیشرانه ۴ سیلندر Z24 وانت زامیاد مجهز هستند. این موتور ۲.۴ لیتری تنفس طبیعی قدرت 103 اسب بخار و گشتاور 187 تولید می‌کند. قدرت و گشتاور تولیدی توسط گیربکس ۴ یا ۵ سرعته دستی و سیستم چهارچرخ محرک به هر دو محور منتقل می‌شود.

نسخه‌های چهار درب نیسان پاترول از پیشرانه ۴ لیتری ۶ سیلندر تنفس طبیعی بهره می‌برند. این پیشرانه با نامP40 ، قدرت ۱۴۵ اسب بخار و گشتاور 290 نیوتن متر تولید می‌کند که از طریق گیربکس ۴ یا ۵ سرعته دستی و سیستم چهارچرخ محرک به هر دو محور منتقل می‌شود.

بهترین خودروهای آفرود در ایران

در سال‌های پایانی تولید پاترول، نسخه‌هایی از این آفرودر مجهز به موتور ۲.۴ لیتری چهار سیلندر ۱۶ سوپاپ (مشترک با نیسان رونیز) تولید شدند که به پاترول موتور رونیزی معروف هستند.

پاترول به لطف توان قابل قبول پیشرانه، سادگی فنی، در دسترس بودن قطعات فنی (نسخه چهار سیلندر)، شاسی مقاوم و قیمت مناسبش بهترین خودروی آفرود اقتصادی در ایران محسوب می‌شود.

۲. نیسان رونیز، عضو تازه مشهور شده در لیست بهترین خودروهای آفرود در ایران

نیسان رونیز که پارس خودرو طی سال‌های 1382 تا 1389 آن را مونتاژ می‌کرد، به پیشرانه ۲.۴ لیتری تنفس طبیعی 16 سوپاپ با قدرت 150 اسب بخار و گشتاور 208 نیوتن متر مجهز بود. قدرت این موتور توسط گیربکس 5 سرعته دستی و سیستم چهارچرخ محرک به هر دو محور منتقل می‌شود.

نیسان رونیز

سیستم دودیفرانسیل نیسان رونیز تا حد زیادی کمبود قدرت موتور را جبران می‌کند و با قرار دادن دنده کمک در حالت 4L می‌توان از اکثر مسیرهای صعب‌العبور رد شد.

رونیز به عنوان یک خودروی مخصوص آفرود ارزش خرید بالایی دارد و در صورتی که بودجه بیشتری نسبت به بهای پاترول داشته باشید خرید آن توصیه می‌شود.

۳. سوزوکی گرند ویتارا

سوزوکی گرند ویتارا از سال 1386 تا 1398 توسط ایران خودرو خراسان مونتاژ می‌شد. این مدل با دو پیشرانه 2 و ۲.۴ لیتری تنفس طبیعی مجهز به گیربکس 5 سرعته دستی یا 4 سرعته اتوماتیک عرضه شده است.

گرند ویتارا با موتور 2 لیتری قدرت 140 اسب بخار و گشتاور 183 نیوتن متر و نسخه ۲.۴ لیتری قدرت 169 اسب بخار و گشتاور 227 نیوتن متر تولید می‌کند.

بهترین خودروهای آفرود در ایران

سوزوکی گرند ویتارا به لطف شاسی مستقل از بدنه و سیستم چهارچرخ محرک توانایی خوبی در مسیرهای ناهموار از خودش نشان می‌دهد. نسخه دنده اتومات به دلیل 4 سرعته بودن و ساختار قدیمی، بخش زیادی از توان موتور را هدر می‌دهد، بنابراین نسخه‌های دنده‌ای این خودرو برای کاربردهای آفرودی بهتر هستند.

سوزوکی گرند ویتارا به دلیل تنوع تیپ و مدل بازه قیمتی گسترده‌ای دارد که دست خریدار را برای انتخاب باز می‌گذارد.

۴. تویوتا هایلوکس، عضو محبوب بهترین خودروهای آفرود در ایران

آخرین نسخه‌های تویوتا هایلوکس، تنها پیکاپ موجود در این لیست، که به صورت انبوه وارد ایران شده‌اند، مدل‌های 2016 از نسل هشتم هستند. این مدل به موتور ۲.۷ لیتری چهار سیلندر تنفس طبیعی با قدرت 164 اسب بخار و گشتاور 245 نیوتن متر مجهز است، که نیروی آن توسط یک گیربکس 5 سرعته دستی یا 6 سرعته اتوماتیک و سیستم چهارچرخ محرک به هر دو محور منتقل می‌شود.

تویوتا هایلوکس

تویوتا هایلوکس به لطف دوام و استحکام عالی، سیستم انتقال قدرت کارآمد و انبوه لوازم جانبی یک گزینه آفرودی فوق‌العاده محسوب می‌شود. تنها نکته منفی آن عدم تجهیز به قفل دیفرانسیل اتوماتیک محور عقب است.

با توجه به افزایش شدید قیمت تویوتا هایلوکس، بسیاری از آفرودسواران مجبور شده‌اند به جای این مدل محبوب به پیکاپ‌های چینی روی بیاورند.

۵. تویوتا FJ کروزر

شاسی بلند تویوتا FJ کروزر به صورت عمده از سال 2011 تا 2013 در بازار ایران عرضه شد. این مدل از موتور 4 لیتری شش سیلندر تنفس طبیعی با قدرت 260 اسب بخار و گشتاور 381 نیوتن متر بهره می‌برد. نیروی این پیشرانه از طریق یک گیربکس 5 سرعته اتوماتیک و سیستم چهارچرخ محرک به هر دو محور منتقل می‌شود.

بهترین خودروهای آفرود در ایران

تویوتا اف جی کروزر به لطف پیشرانه قدرتمند، زوایه حمله و فرار مناسب، سیستم کنترل کشش هوشمند و قفل دیفرانسیل عقب، یک گزینه آفرودی مناسب برای علاقمندان به این رشته محسوب می‌شود. البتهFJ  کروزر به دلیل قیمت بسیار بالا در دسته آفرودرهای لوکس قرار می‌گیرد.

۶. تویوتا پرادو

شاسی بلند محبوب تویوتا پرادو بین سال‌های 2006 تا 2013 در نسل‌های سوم و چهارم توسط ایرتویا به ایران وارد شد. نسل چهارم به دلیل قیمت بسیار زیاد در بازار کشورمان خواهان زیادی ندارد. بنابراین تویوتا پرادو نسل سوم (200۹-۲۰۰۵) گزینه منطقی‌تری برای آفرودسواران محسوب می‌شود.

نسل سوم تویوتا پرادو در نسخه‌های دو درب و چهار درب و با پیشرانه‌‌های 4 و 6 سیلندر در ایران موجود است. نسخه چهار سیلندر با کدGX ، به پیشرانه ۲.۷ لیتری تنفس طبیعی با قدرت 161 اسب بخار و گشتاور 246 نیوتن متر مجهز است. قدرت در این نسخه‌ها توسط یک گیربکس 4 سرعته اتوماتیک یا 5 سرعته دستی و سیستم چهارچرخ محرک به هر دو محور منتقل می‌شود.

تویوتا پرادو

نسخه 6 سیلندر یا VX از پیشرانه 4 لیتری تنفس طبیعی با قدرت 240 اسب بخار و گشتاور 377 نیوتن متر بهره می‌برد و به گیربکس 5 سرعته اتوماتیک و سیستم چهارچرخ محرک مجهز است.

۷. تویوتا لندکروزر، مشهورترین عضو در لیست بهترین خودروهای آفرود

تقریبا با اطمینان می‌توان گفت که تویوتا لندکروزر نه فقط در ایران بلکه در بسیاری از نقاط دنیا اولین انتخاب آفرودسواران است. آخرین نسل تویوتا لندکروزر که به صورت انبوه در بازار ایران عرضه شد، نسل پنجم آن معروف به لندکروزر اتاق 200 است که عمدتاً با تیپ GX.R وارد ایران شد.

این نسخه از تویوتا لندکروزر از یک پیشرانه 6 سیلندر تنفس طبیعی با قدرت 271 اسب بخار و گشتاور 385 نیوتن متر بهره می‌برد. نیروی این پیشرانه از طریق یک گیربکس 5 سرعته اتوماتیک و سیستم چهارچرخ محرک به هر دو محور این شاسی بلند محبوب منتقل می‌شود.

تویوتا لندکروزر

تعداد کمی از نسخه 8 سیلندر (VX.R) تویوتا لندکروزر J200 هم در بازار ایران موجود است که عمدتاً مدل 2008 هستند. حداکثر قدرت پیشرانه ۴.۷ لیتری تنفس طبیعی این مدل مانند نسخه 6 سیلندر، 271 اسب بخار اما حداکثر گشتاور آن 410 نیوتن متر است.

تویوتا لندکروزر 8 سیلندر هم به گیربکس 5 سرعته اتوماتیک مجهز است. اما امکانات آفرودی بیش‌تری مثل کرال کنترل و سیستم تعلیق داینامیک دارد، بنابراین گزینه مناسب‌تری برای آفرود محسوب می‌شود.

با وجود اینکه تویوتا لندکروزر در بازار ایران به یک خودرو لوکس و تشریفاتی تبدیل شده است، اما به لطف قابلیت‌های آفرود فوق‌العاده، هنوز هم بسیاری از افراد ثروتمند از آن برای آفرود استفاده می‌کنند.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا