با ایمن‌ترین خودروهای چینی در بازار ایران آشنا شوید

خودروسازان چینی به لطف همکاری با شرکای معتبر جهانی، پیشرفت خیلی خوبی در همه زمینه‌ها از جمله طراحی ظاهری و کیفیت ساخت و به ویژه ایمنی داشته‌اند.

تا همین چند سال پیش مسئله ایمنی خودروهای چینی توسط رسانه‌های خودرویی معتبر دنیا مورد انتقاد و تمسخر قرار می‌گرفت. اما در سال‌های اخیر، خودروسازان چینی به لطف همکاری با شرکای معتبر جهانی، پیشرفت خیلی خوبی در همه زمینه‌ها از جمله طراحی ظاهری و کیفیت ساخت و به ویژه ایمنی داشته‌اند. به تازگی شرکت‌های چینی حتی محصولات خود را با اطمینان کامل برای تست‌های تصادف در اختیار معتبرترین و سخت‌گیرترین مراکز دنیا قرار می‌دهند و نمرات بالایی هم در این آزمون‌ها کسب می‌کنند. مسئله ایمنی برای خریداران ایرانی هم اهمیت زیادی دارد، به همین منظور در این مطلب از دیجی ماشین ۵ مورد از ایمن‌ترین خودروهای چینی بازار کشور را معرفی می‌کنیم.

در فهرست زیر ترتیب خاصی مدنظر نبوده و بالاتر قرار گرفتن خودرویی در لیست، به معنی ایمن‌تر بودن آن نسبت به سایر گزینه‌ها نیست. همچنین در این فهرست فقط خودروهای صفرکیلومتر بررسی شده‌اند.

فونیکس  FX

کراس‌اوور فونیکس FX به لطف ظاهر زیبا، امکانات رفاهی عالی، مشخصات فنی خوب و ایمنی مناسب با استقبال خوبی توسط مشتریان روبه‌رو شد. فونیکس FX که در لیست ایمن‌ترین خودروهای چینی در بازار ایران قرار دارد، در واقع محصولی جدید و جوان‌پسند از چری است. چری مدتی پیش زیرشاخه‌ای جدید به نام اومودا را راه‌اندازی کرد که هدف آن، تولید خودروهایی مد روز و مطابق میل جوانان بود. فونیکس FX نیز در واقع با نام چری اومودا 5 شناخته می‌شود.

این خودرو در قالب دو تیپ اکسلنت و پرمیوم به بازار ایران عرضه شد که اکنون تنها نسخه فول آپشن و قدرتمند آن موسوم به فونیکس FX پرمیوم به فروش می‌رسد. این نسخه به پیشرانه 1.6 لیتری توربوشارژر و گیربکس هفت سرعته دوکلاچه‌تر مجهز است.

ایمن‌ترین خودروهای چینی

فونیکس FX علاوه بر امکانات ایمنی خودروهای هم‌رده خودش، به ترمز اضطراری اتوماتیک، هشداردهنده نقاط کور، هشداردهنده عدم رانندگی بین خطوط، هشداردهنده موانع متحرک در هنگام دنده عقب، هشداردهنده خطر برخورد از جلو و ۶ کیسه هوا در 10 نقطه مجهز شده است.

فونیکس FX از معدود خودروهای چینی است که در تست ایمنی مؤسسه معتبر ارزیابی خودروهای جدید اروپا نمره ۵ ستاره را کسب کرده است. البته آن نسخه خاص به کیسه هوای میان سرنشینان جلو هم مجهز بود که این آپشن در نسخه‌های بازار ایران وجود ندارد.

فونیکس تیگو 7 پرو

فونیکس تیگو 7 پرو از اواخر سال 1۴00 روی خط مونتاژ مدیران خودرو قرار گرفت و تاکنون نظر مشتریان زیادی را به خود جلب کرده است. تیگو 7 پرو در واقع نسل دوم چری تیگو 7 در بازار ایران به حساب می‌آید که از نظر طراحی ظاهری، تغییرات بسیاری را نسبت به نسل اول تجربه کرده است. مدیران‌خودرو اخیرا نسخه پرو پرمیوم از این خودرو را به بازار عرضه کرد که امکانات بیشتری در آن قرار دارد. همچنین تیگو 7 پرومکس با پیشرانه قوی‌تر و امکانات بیشتر، سال آینده به بازار می‌آید.

تیپ اکسلنت این خودرو به امکانات ایمنی مختلفی مانند کنترل پایداری الکترونیکی، کنترل کشش، کنترل شروع حرکت در سربالایی، کنترل حرکت در سراشیبی، ۶ کیسه هوا در 10 نقطه و… مجهز است.

ایمن‌ترین خودروهای چینی

تیپ‌های پرمیوم و پرو مکس این مدل علاوه بر موارد بالا از امکاناتی مانند هشداردهنده نقاط کور، هشداردهنده عدم رانندگی بین خطوط و هشداردهنده موانع متحرک در هنگام دنده عقب نیز بهره می‌برند.

فونیکس تیگو 7 پرو در سال 2023 از مؤسسه ارزیابی خودروهای جدید استرالیا نمره ۵ ستاره را کسب کرد.

لاماری ایما هیبریدی

نسخه هیبریدی لاماری ایما  (HEV) علاوه بر امکانات ایمنی نسخه معمولی مثل کنترل پایداری الکترونیکی، کنترل کشش، کنترل شروع حرکت در سربالایی، کنترل حرکت در سراشیبی و ۶ کیسه هوا در 10 نقطه، همچنین به هشداردهنده برخورد از جلو، هشداردهنده نقاط کور، سیستم کمکی تغییر لاین، هشداردهنده موانع متحرک در هنگام دنده عقب و هشداردهنده وجود مانع در هنگام بازکردن در‌ها مجهز شده است.

لاماری ایما هیبریدی

لاماری ایما هیبریدی در تست ایمنی مؤسسه ارزیابی خودروهای جدید چین نمره ۵ ستاره را کسب کرده است. البته می‌توان گفت که نسخه فول‌آپشن این خودرو یعنی لاماری ایما X نیز می‌تواند در لیست ایمن‌ترین خودروهای چینی در بازار ایران قرار گیرد.

جیلی آزکارا، عضو وارداتی لیست ایمن‌ترین خودروهای چینی

شرکت جیلی به عنوان مالک ولوو از فناوری‌های خودروساز سوئدی در محصولات خودش از جمله جیلی آزکارا بهره می‌برد. با توجه به این‌که ولوو در زمینه ایمنی حرف زیادی برای گفتن دارد، محصولات جیلی هم ایمنی خوبی را ارائه می‌دهند.

کراس‌اوور هیبریدی آزکارا محصول فردا موتور، از امکانات ایمنی مختلفی از جمله کنترل پایداری الکترونیکی، کنترل کشش، ترمز اضطراری اتوماتیک، کنترل شروع حرکت در سربالایی، کنترل حرکت در سراشیبی، هشداردهنده عدم رانندگی بین خطوط، رادار کمکی حرکت بین خطوط، سیستم تشخیص محدودیت سرعت، ۶ کیسه هوا در 10 نقطه و … برخوردار است.

جیلی آزکارا

جیلی آزکارا در تست ایمنی مؤسسه ارزیابی خودروهای جدید چین نمره ۵ ستاره کسب کرده است. جیلی آزکارا برخلاف دیگر خودروهای این لیست، یک محصول وارداتی است که توسط فرداموتورز به بازار ایران عرضه می‌شود. آزکارا یک کراس‌اوور کوچک است و رقیب خودروهایی همچون لاماری ایما و تیگو 7 پرو در بازار ما خواهد بود. جیلی جزو معتبرترین برندهای خودروسازی چینی است و خودروهای این برند از سطح کیفیت بالایی برخوردار هستند.

فونیکس آریزو 8، جدیدترین عضو ایمن‌ترین خودروهای چینی

یکی از خودروهای ایمن چینی که به زودی وارد بازار ایران خواهد شد، فونیکس آریزو 8 است. آریزو 8 به عنوان پرچم‌دار سدان‌های مدیران خودرو، از امکانات ایمنی زیادی بهره می‌برد. از جمله امکانات این خودرو می‌توان به کنترل پایداری الکترونیکی، کنترل کشش، کنترل شروع حرکت در سربالایی، ترمز اضطراری اتوماتیک، هشداردهنده خطر برخورد از جلو، سیستم کمکی حرکت بین خطوط، سیستم کمکی جابجایی بین خطوط، هشداردهنده عدم رانندگی بین خطوط، هشداردهنده بازکردن درها در صورت وجود مانع، هشداردهنده موانع متحرک در هنگام دنده عقب و… اشاره کرد.

آریزو 8

یکی از امکانات خاص آریزو 8 وجود کیسه هوای محافظ زانوی سرنشینان جلو و کیسه هوای جانبی سرنشینان عقب است. در واقع آریزو 8 به جای ۶ کیسه هوا در 10 نقطه مانند اکثر خودروهای چینی، از ۱۰ کیسه هوا در 1۴ نقطه بهره می‌برد.

چری آریزو 8 که در بازار ایران با برند فونیکس عرضه خواهد شد، یک سدان اندازه متوسط از شرکت خودروسازی چری به حساب می‌آید.. این خودرو یکی از محصولات جدید چری است که از سپتامبر 2022 روی خط تولید قرار گرفته است.. شرکت چینی اخیرا نسخه پلاگین هیبریدی این خودرو را نیز معرفی کرده است که امکان عرضه آن به بازار ایران وجود دارد.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا