بهترین زمان تعویض شمع خودرو را بشناسید و راهکار افزایش عمر شمع را بدانید

شمع خودرو نقش مهمی در فرآیند احتراق موتور دارد. اگر این قطعه به‌موقع و به‌درستی جرقه نزند، راندمان عملکرد موتور کاهش می‌یابد.

شمع خودرو نقش مهمی در فرآیند احتراق موتور دارد. اگر این قطعه به‌موقع و به‌درستی جرقه نزند، راندمان عملکرد موتور کاهش می‌یابد. خرابی شمع ماشین حتی ممکن است منجر به روشن نشدن اتومبیل شود. بنابراین باید به صورت دوره‌ای شمع خودرو را تعویض کرد. در این مطلب از دیجی ماشین، بهترین زمان تعویض شمع خودرو و راهکارهای افزایش عمر آن را بررسی خواهیم کرد.

دلیل نیاز به تعویض شمع خودرو

شمع نیز مانند بسیاری دیگر از قطعات ماشین، عمر مفید مشخصی دارد و بعد از سپری شدن آن زمان کارایی خود را از دست می‌دهد.

همچنین به‌مرور زمان رسوبات موجود در سوخت و هوا روی شمع خودرو جمع می‌شود، در نتیجه عملیات جرقه‌زنی با تاخیر انجام می‌گیرد. بنابراین بهتر است هر 10 تا 15 هزار کیلومتر یکبار، سطح شمع‌های خودرو را تمیز کنید تا عمر مفید آن‌ها افزایش یابد.

موقعیت قرارگیری شمع باعث می‌شود که دائما در معرض حرارت زیادی قرار داشته باشد، که این منجر به عمیق‌تر شدن شکاف داخلی شمع می‌شود. انتقال جریان الکتریکی به شمع توسط این شکاف انجام می‌گیرد، بنابراین وقتی شکاف بیشتر از حد معمول باز شود، انتقال جریان الکتریکی نامنظم شده و احتراق به درستی انجام نمی‌شود. در نتیجه باید شمع را تعویض کنید.

زمان تعویض شمع خودرو

نمی‌توان عدد مشخصی را برای زمان تعویض شمع خودروهای مختلف در نظر گرفت. بعضی از شمع‌ها ممکن است در کمتر از 20 هزار کیلومتر نیاز به تعویض پیدا کنند. در حالی که برخی از شمع‌های باکیفیت تا بیش از 80 هزار کیلومتر هم بدون مشکل کار می‌کنند.

در هر صورت، بهترین زمان برای تعویض شمع ماشین هر 50 هزار کیلومتر است.

شمع خودرو

اگرچه ممکن است شمع ماشین حتی بعد از رسیدن به حد نصاب تعیین‌شده بدون مشکل به ‌کار خود ادامه دهد؛ اما بهتر است در زمان توصیه شده در دفترچه اتومبیل، شمع را تعویض کنید.

عمر مفید شمع خودرو

گاهی اوقات ممکن است قبل از اینکه مسافت طی‌شده با اتومبیل به محدوده 50 هزار کیلومتر برسد، شمع نیاز به تعویض پیدا کند. به‌طور کلی شمع ماشین هر 5 تا 7 سال یکبار نیاز به تعویض دارد.

نشانه‌های فرارسیدن زمان تعویض شمع ماشین

بعضی از نشانه‌های فرا رسیدن زمان تعویض شمع‌های خودرو ظاهری هستند. بنابراین در صورت مشاهده موارد زیر باید به فکر تعویض شمع‌ها باشید:

۱. فرسایش الکترودها

۲. ذوب شدن الکترودها

۳. تشکیل لعاب روی چینی شمع

۴. تغییر رنگ چینی شمع

۵. ترک خوردن چینی شمع

شمع خودرو

در صورت بروز برخی نشانه‌های دیگر نیز باید نسبت به فرا رسیدن زمان تعویض شمع خودرو حساس شوید:

۱. کاهش قدرت موتور

۲. صدای غیرعادی موتور به‌خصوص در حالت درجا

۳. افزایش مصرف سوخت

۴. روشن نشدن خودرو

۵. مشکل در استارت خوردن خودرو

۶. روشن شدن چراغ چک خودرو

۷. لرزش خودرو

دلایل خرابی زودهنگام شمع ماشین

گاهی اوقات ممکن است شمع خودرو خیلی زودتر از موعد ذکرشده خراب شود. به جز منقضی شدن عمر شمع، چند دلیل دیگر برای این اتفاق وجود دارند که مهم‌ترین آن‌ها را در زیر مرور می‌کنیم:

۱. حرارت بیش از حد دمای موتور

۲. کیفیت پایین سوخت

۳. نشت روغن روی شمع ماشین

۴. جمع شدن رسوب روی شمع ماشین

۵. ضربه خوردن شمع ماشین در اثر تصادف

۶. خراب شدن وایر شمع ماشین

نگهداری از اتومبیل

آیا می‌توان عمر مفید شمع ماشین را افزایش داد؟

در زمان خرید شمع خودرو، بهتر است به‌سراغ مدل‌ شمع سرد بروید. این قطعات تحمل دمای بالاتری دارند و به‌همین دلیل در مقایسه با شمع‌های گرم، عمر مفید بیشتری خواهند داشت.

بخش‌های فلزی شمع خودرو از مواد مختلفی مانند مس، پلاتینیوم، نیکل و ایریدیوم ساخته می‌شود. تفاوت در این مواد روی عمر مفید و کارایی شمع‌ها تاثیرگذار است. همچنین نحوه عملکرد موتور خودرو نیز روی زمان تعویض شمع خودرو تاثیر می‌گذارد. کیفیت پایین سوخت خودرو نیز تاثیر منفی روی شمع‌ها دارد. ضمن اینکه عملکرد صحیح سیستم خنک‌کاری موتور نیز در این زمینه بسیار مهم است.

کلام پایانی

به‌طور کلی بهتر است هر 50 هزار کیلومتر یکبار، شمع خودرو را تعویض کنید. همچنین توصیه می‌کنیم زمان تعویض قطعات مصرفی خودرو مانند شمع را در یک دفترچه یادداشت ثبت کنید و قبل از رسیدن موعد تعویض قطعات، برای جایگزینی آن‌ها اقدام کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا