چگونه روغن موتور مناسب انتخاب کنیم؟

یکی از دغدغه‌های اصلی رانندگان شرایط حاکم بر بازار لوازم یدکی خودرو، هزینه تعویض روغن‌ و لوازم سرویس دوره‌ای است.

یکی از دغدغه‌های اصلی رانندگان شرایط حاکم بر بازار لوازم یدکی خودرو، هزینه تعویض روغن موتور و لوازم سرویس دوره‌ای است. خرید قطعات مورد نیاز برای سرویس دوره‌ای به دو روش اعتماد به تعمیرکار و خرید مستقیم از بازار لوازم یدکی انجام می‌شود که هر کدام مزایا و معایبی دارد. با دیجی ماشین همراه باشید تا این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

اکثر تعویض روغنی‌هایی که از جنس اصل استفاده می‌کنند، لوازم خود را از یک شرکت تهیه می‌کنند تا با خرید عمده بتوانند حاشیه سودی علاوه بر اجرت تعویض روغن کسب کنند. به همین دلیل ممکن است این افراد به سراغ محصولات با کیفیت پایین‌تر بروند که البته آن‌ها هم تا حدودی قابل اعتماد هستند. اما امروزه کالاهای تقلبی زیادی وارد بازار شده که با حضور سودجویان در صنف تعویض روغنی تشخیص آن‌ها دشوارتر نیز شده است.

به عنوان مثال، برخی کارگاه‌های غیرمجاز گالن روغن استفاده‌شده را با روغن نامرغوب پر کرده و دوباره در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. این قضیه در مورد فیلترهای خودرو نیز صدق می‌کند؛ مثلا مدیای فیلتر که کمتر استفاده شده یا فیبر نامرغوبی که در کارگاه‌های غیرمجاز تولید شده است، با بسته‌بندی برندهای معروف به تعویض روغنی عرضه می‌شود.

دلایل وقوع تخلفات در حوزه توزیع روغن موتور

این تخلفات به این دلیل رخ می‌دهد که مصرف‌کننده نهایی نظارتی روی خرید کالاهای مرتبط با سرویس دوره‌ای خودروی خود ندارد. این اتفاق حتی در برخی نمایندگی‌های مجاز نیز مشاهده شده است. بنابراین پیشنهاد می‌شود خرید روغن و فیلترها از مراکز خرید لوازم یدکی خودرو یا فروشگاه‌های معتبر و شناخته‌شده انجام گیرد. مزیت این کار این است که احتمالا نیاز به هزینه کمتری نسبت به خرید کالا از تعویض روغنی باشد و از طرفی می‌توان به اصالت کالا نیز اعتماد کرد. اگرچه کالای تقلبی در بازار به فراوانی وجود دارد، اما به کمک فاکتور خرید و تجربه تعویض‌کار روغن، اصالت کالای خریداری‌شده از دو مرجع مورد تایید قرار می‌گیرد.

روغن موتور

یکی از راه‌های تعیین اصالت کالا استفاده از شناسه کالا است، اما متاسفانه به دلیل عدم خروج شناسه استفاده‌شده از سیستم ممکن از این روش نیز سوءاستفاده شود. بنابراین بهتر است شاخصه‌های مربوط به محصولات را بشناسیم که در این مطلب به ویژگی‌های اصلی یک روغن موتور مناسب می‌پردازیم. در خرید روغن موتور باید علاوه بر این شاخص‌ها، شرایط آب و هوایی و مدل خودرو نیز مورد توجه قرار بگیرد. نکته مهم دیگر خرید روغن موتور اصل می‌باشد که در دفترچه راهنمای خودرو از طرف سازنده اعلام شده است. به طور خلاصه، ۵ شاخصه اصلی یک روغن موتور مناسب به شرح زیر هستند:

 سطح کیفی API

این شاخص که سطح عملکرد روغن موتور را در پیشرانه‌های بنزینی یا دیزلی مشخص می‌کند، اولین بار توسط انجمن نفت ایالات متحده تعیین شد. حروفS  وC  به ترتیب مربوط به پیشرانه‌های بنزینی و دیزلی هستند و هر حرف با حرف دیگری دنبال می‌شود که سطح عملکرد را نشان می‌دهد. مانندSN  یا SL که حتما در خرید روغن موتور این حروف را مشاهده کرده‌اید. هرچه حرف دوم به انتهای حروف الفبای انگلیسی نزدیکتر باشد سطح کیفی روغن موتور بالاتر است. به عبارتی کیفیت روغنSN  از SL بالاتر و در نتیجه قیمت بیشتری دارد.

ویسکوزیته

عدد ویسکوزیته که با واحد SAE اندازه‌گیری می‌شود، نشانگر سطح غلظت روغن موتور و به معنای مقاومت روغن در برابر روان‌کاری است. هر چه عدد ویسکوزیته پایین‌تر باشد آن روغن رقیق‌تر و روان‌تر و مناسب دمای پایین و هر چه عدد ویسکوزیته بالاتر باشد آن روغن غلیظتر و مناسب دمای بالاتر است.

نوع روغن موتور

روغن موتورها بر اساس نوع پایه به سه دسته تقسیم می‌شوند: معدنی یا مینرال، مصنوعی یا تمام سنتتیک و نیمه مصنوعی یا نیمه سنتتیک. روغن‌های سنتتیک به طور کلی کیفیت بالاتر و عملکرد بهتری نسبت به روغن‌های مینرال دارند، بنابراین قیمت آن‌ها نیز بیشتر است.

 افزودنی‌ها

روغن موتورهای تمام سنتتیک و نیمه سنتتیک دارای افزودنی‌های مختلفی هستند که سطح کیفیت روغن و عملکرد موتور را افزایش می‌دهند. به عنوان مثال، برخی از روغن ‌موتورها دارای مواد ضدسایش، پاک‌کننده، ضدکف، ضداکسیداسیون هستند که روی کیفیت روغن موتور و محافظت از موتور تاثیر مثبت می‌گذارند.

 برند و شرکت تولیدکننده

شاخصه بعدی در خرید روغن موتور خوب و مناسب برند آن است. برندهای روغن‌ موتور مختلفی در کشور مشغول فعالیت هستند، اما مهم این است که روغن موتور از یک برند اصیل و معتبر خریداری شود.

سرویس دوره‌ای خودرو

در هنگام خرید انواع فیلتر و روغن خودرو باید به کدشناسه و رهگیری، نشان استاندارد و اصالت و برندهای معتبر داخلی توجه کنید و از طریق کد دستوری #۴*٧٧٧٧*۴* اصالت کالا را مورد بررسی قرار دهید.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا